Welcome discount %20
ostropest plamisty

Odkryj 6 zaskakujących korzyści zdrowotnych ostropestu plamistego potwierdzonych naukowo

Odkryj 6 zaskakujących korzyści zdrowotnych ostropestu plamistego potwierdzonych naukowo

Ostropest plamisty (Silybum marianum) to roślina z rodziny astrowatych, która naturalnie występuje w regionie Morza Śródziemnego, na Maderze, Wyspach Kanaryjskich, w północnej Afryce, Indiach i Pakistanie. Roślina ta kwitnie od końca czerwca do połowy sierpnia, a jej dojrzałe owoce są surowcem farmaceutycznym. Owoce ostropestu zawierają sylimarynę, to właśnie ona ma właściwości lecznicze i to właśnie sylimaryna sprawia, że korzyści zdrowotne ostropestu plamistego są dla organizmu wielorakie, bo wspomaga on organizm wielopoziomowo.

Ostropest plamisty można stosować w różnych formach: jako kapsułki lub tabletki zawierające wyciąg z sylimaryny, olej z nasion ostropestu oraz zmielone ziarna, które można dodawać do potraw. Najczęściej zaleca się przyjmowanie preparatów zgodnie z informacjami zamieszczonymi na opakowaniu, zazwyczaj 1-2 tabletki 2-3 razy dziennie.

1. Ostropest plamisty w ochronie wątroby

Sylimaryna, aktywny składnik ostropestu, ma właściwości hepatoprotekcyjne, co oznacza, że chroni wątrobę przed uszkodzeniami. Działa jako antyoksydant, neutralizując szkodliwe wolne rodniki i wspomaga regenerację hepatocytów, czyli komórek wątroby. Sylimaryna pomaga stabilizować błony komórkowe i hamować proces tworzenia blizn w wątrobie. Badania wykazały, że sylimaryna jest skuteczna w leczeniu niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby (NAFLD) oraz przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu B. Zmniejsza stłuszczenie wątroby i poprawia wyniki badań enzymów wątrobowych. Przegląd badań Cochrane z 2007 roku pokazał, że ostropest może także wpływać na obniżenie śmiertelności z powodu chorób wątroby, choć tu nadal potrzebne są dalsze badania, aby jednoznacznie potwierdzić te efekty.

Detoksykacja organizmu i wsparcie procesów oczyszczania

Ostropest plamisty jest znany ze swoich właściwości detoksykacyjnych, wspomagając naturalne procesy oczyszczania organizmu. Sylimaryna pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu, wspierając funkcje wątroby jako głównego narządu detoksykacyjnego. Regularne stosowanie ostropestu może wspomagać eliminację szkodliwych substancji chemicznych, metali ciężkich i innych toksyn, które gromadzą się w organizmie.

2. Wpływ ostropestu plamistego na redukcję poziomu cukru we krwi

Korzyści zdrowotne ostropestu plamistego obejmują również wpływ na redukcję poziomu cukru we krwi. Sylimaryna, aktywny składnik tej rośliny, odgrywa ważną rolę w regulacji gospodarki węglowodanowej. Badania kliniczne wykazały, że może ona znacząco obniżać poziom glukozy we krwi, co jest szczególnie korzystne dla osób z cukrzycą typu 2. Metaanaliza (zbiorcze badanie i analiza wcześniejszych badań klinicznych) z 2016 roku pod kierownictwem Hadi Malekinejad, zatytułowana „Efficacy of silymarin in the treatment of type 2 diabetes: A meta-analysis of randomized controlled trials”, która objęła pięć badań klinicznych, potwierdziła te właściwości, wykazując redukcję poziomu glukozy na czczo oraz hemoglobiny glikowanej (HbA1c). Potencjalne korzyści dla diabetyków obejmują zatem lepszą kontrolę cukrzycy i zmniejszenie ryzyka powikłań.

3. Wsparcie układu krążenia i działanie ostropestu plamistego

Sylimaryna, obecna w ostropeście plamistym, ma również korzystny wpływ na układ krążenia. Działa tu na profil lipidowy, obniżając poziom cholesterolu całkowitego, LDL (zły cholesterol) oraz trójglicerydów, a jednocześnie podnosi poziom HDL (dobry cholesterol). Działania sylimaryny to przede wszystkim hamowanie utleniania lipidów (czyli tłuszczów), co zmniejsza ryzyko miażdżycy, oraz wpływa na poprawę metabolizmu tłuszczów w organizmie. Korzyści zdrowotne ostropestu plamistego są szczególnie widoczne w utrzymaniu zdrowia sercowo-naczyniowego, ponieważ regularne stosowanie ekstraktów z tej rośliny z zasady prowadzi do znacznej poprawy parametrów lipidowych. Dzięki temu ostropest plamisty jest cennym wsparciem w profilaktyce i leczeniu chorób układu krążenia, przyczyniając się do ogólnego polepszenia stanu zdrowia pacjentów.

4. Wpływ ostropestu plamistego w działaniu przeciwzapalnym i przeciwdrobnoustrojowym

Kolejnym działaniem, jakie wykazuje ostropest plamisty, to silne właściwości przeciwzapalne. Sylimaryna działa poprzez hamowanie mediatorów zapalnych, takich jak prostaglandyny i leukotrieny, co prowadzi do zmniejszenia stanu zapalnego w organizmie. Wyjaśniając: prostaglandyny działają jak lokalne hormony produkowane w uszkodzonych lub zakażonych komórkach prowadząc do obrzęku o bólu chorobowych obszarów. Leukotrieny natomiast uaktywniają się w reakcjach alergicznych i astmatycznych powodując skurcz oskrzeli.

Dzięki hamowaniu tych procesów ostropest plamisty wspomaga leczenie różnorodnych stanów zapalnych, w tym zapalenia stawów i zapalenia wątroby. Ponadto ostropest ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Sylimaryna może zwalczać bakterie, takie jak Staphylococcus aureus, oraz grzyby, co czyni ją skutecznym środkiem w terapii infekcji.

Ochrona skóry i działanie antyoksydacyjne

Ostropest plamisty wykazując silne właściwości antyoksydacyjne, chroni też skórę przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki. Działanie to pomaga w opóźnianiu procesów starzenia się skóry oraz w redukcji objawów uszkodzeń spowodowanych promieniowaniem UV. Ponadto, ekstrakty z ostropestu mogą wspierać regenerację skóry, przyspieszając gojenie się ran i minimalizując blizny.

5. Neuroprotekcja, jak ostropest plamisty przyczynia się do ochrony komórek nerwowych

Korzyści zdrowotne ostropestu plamistego obejmują również neuroprotekcję. Sylimaryna, kluczowy składnik tej rośliny, chroni komórki nerwowe przed uszkodzeniami dzięki swoim silnym właściwościom antyoksydacyjnym. Neutralizując wolne rodniki, sylimaryna zapobiega stresowi oksydacyjnemu, który jest jednym z głównych czynników uszkadzających neurony. Wstępne badania wskazują na skuteczne zastosowanie sylimaryny w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera czy Parkinsona. Wyniki tych badań są obiecujące, pokazując, że regularne stosowanie sylimaryny może opóźniać postęp tych chorób i poprawiać funkcje poznawcze. Dzięki tym właściwościom ostropest plamisty staje się cennym dodatkiem w profilaktyce i wspomaganiu leczenia zaburzeń neurodegeneracyjnych, oferując nadzieję dla pacjentów dotkniętych tymi schorzeniami.

6. Poprawa funkcji układu pokarmowego, co stymuluje ostropest plamisty

Aktywny składnik ostropestu plamistego, czyli sylimaryna wykazuje także działanie żółciotwórcze i żółciopędne, co znacząco wspomaga trawienie tłuszczów. Korzyści zdrowotne ostropestu plamistego obejmują również redukcję objawów niestrawności, takich jak refluks, ból brzucha i nudności. Sylimaryna stymuluje produkcję i przepływ żółci, co ułatwia emulgowanie tłuszczów i ich późniejsze wchłanianie w jelitach. Dzięki temu procesy trawienne przebiegają sprawniej, a organizm lepiej przyswaja niezbędne składniki odżywcze. Poprawa funkcji układu pokarmowego przy regularnym stosowaniu ostropestu plamistego prowadzi zatem do ogólnego polepszenia stanu zdrowia, i przede wszystkim zmniejsza dolegliwości związane z zaburzeniami trawienia.

Przeciwwskazania

Ostropest plamisty jest rośliną o licznych korzyściach zdrowotnych. Jej aktywny składnik, sylimaryna, chroni wątrobę, wspomaga detoksykację organizmu oraz reguluje poziom cukru we krwi. Sylimaryna wpływa również na układ krążenia, obniżając poziom cholesterolu i poprawiając profil lipidowy. Ostropest ma działanie przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe oraz antyoksydacyjne, chroniąc skórę i komórki nerwowe przed uszkodzeniami. Dodatkowo wspomaga trawienie poprzez zwiększenie produkcji żółci.

Mimo licznych korzyści zdrowotnych ostropestu plamistego istnieją pewne przeciwwskazania do jego stosowania:

  1. Alergia na rośliny z rodziny astrowatych: Ostropest należy do tej rodziny, więc osoby uczulone na takie rośliny mogą doświadczać reakcji alergicznych.
  2. Ciąża i karmienie piersią: Ostropest nie jest zalecany dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, ponieważ brak jest wystarczających badań potwierdzających jego bezpieczeństwo w tym okresie.
  3. Interakcje z lekami: Ostropest może wpływać na działanie niektórych leków, zwłaszcza przeciwcukrzycowych, zwiększając ryzyko hipoglikemii. Może również wpływać na metabolizm leków wątrobowych.
  4. Choroby hormonalne: Sylimaryna może mieć działanie estrogenne, co może stanowić ryzyko dla osób z chorobami hormonozależnymi, takimi jak rak piersi, jajników czy endometrioza.
  5. Dzieci: Stosowanie ostropestu nie jest zalecane u dzieci poniżej 12. roku życia z powodu braku badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania u małych pacjentów.

Dlatego przed rozpoczęciem suplementacji ostropestem plamistym, warto skonsultować się z lekarzem, aby uniknąć potencjalnych interakcji i działań niepożądanych.

Bibliografia

  • Ostropest plamisty (Silybum marianum [L.] Gaertner); Link
  • Monografia zielarska owocu ostropestu plamistego; Link
  • Ostropest plamisty jako składnik kosmetyków w opiece pacjenta onkologicznego; Link
  • Ostropest plamisty (Silybum marianum [L .] Gaertn.) – fitochemia i efekty terapeutyczne; Link
  • Ostropest plamisty może zatrzymać rozwój raka płuca; Link
Share