Welcome discount %20
olej z czarnuszki

Dlaczego warto wybrać olej z czarnuszki? 6 sposobów na wykorzystanie i czerpanie korzyści z jego dobrodziejstw

Dlaczego warto wybrać olej z czarnuszki? 6 sposobów na wykorzystanie i czerpanie korzyści z jego dobrodziejstw

Olej z czarnuszki może okazać się rozsądnym rozwiązaniem dla każdej osoby, która chce dodatkowo zadbać o swoje zdrowie. Musimy bowiem wiedzieć, że tego rodzaju suplementy diety dostarczają różnorodnych korzyści, które wspierają ludzki organizm na kilka przydatnych sposobów. W tym tekście przedstawiamy informacje na temat tego, jakie sposoby na czerpanie korzyści z oleju z czarnuszki szczególnie warto wziąć pod uwagę.

Co trzeba wiedzieć o czarnuszce?

W przypadku nasion z tej rośliny można mieć do czynienia z odmiennym nazewnictwem, w zależności od tego, w jakiej części świata się znajdujemy. Czasami czarnuszkę nazywa się bowiem również czarnym kminkiem, kalonji, a nawet nasionami czarnej cebuli. W związku z tym istotną informacją jest fakt, że właściwa nazwa, od której pochodzą nasiona, to Nigella Sativa. Możemy ją spotkać głównie w takich rejonach świata jak Bliski Wschód, Azja Zachodnia oraz Europa Wschodnia.

Nasiona Nigella Sativa są wykorzystywane w pewnych rejonach świata od setek lub nawet tysięcy lat. Stanowiły zwłaszcza istotny element mitologii arabskiej, a także indyjskiej. Jednocześnie w Indiach wspomniane nasiona są nierzadko dodawane również do jedzenia, co ma na celu sprawienie, że będzie ono nie tylko zdrowsze, ale też po prostu lepsze w smaku.

Olej z czarnuszki — 6 sposobów na jego wykorzystanie i wynikające z tego korzyści

Dzięki olejowi będziemy mogli liczyć na odmienne korzyści pod kątem zdrowotnym. Te, które uznaliśmy za najbardziej atrakcyjne, zebraliśmy w jednym miejscu poniżej. Przedstawiamy 6 sposobów na to, aby czerpać korzyści z oleju z czarnuszki.

Dodatek do posiłków przy walce z nadwagą

Co prawda związane z tym badanie zostało przeprowadzone na grupie kobiet, ale można je również zastosować w przypadku mężczyzn. Zgodnie z tym badaniem spożywanie oleju z czarnuszki odbywało się jednocześnie z prowadzeniem niskokalorycznej diety. W efekcie grupa przyjmująca ten produkt wykazała lepsze wyniki w zakresie obniżenia wagi w porównaniu z grupą placebo. Warto przy tym dodać, że nie brakuje dodatkowych badań, które też wskazują na to, że olej z czarnuszki jest w stanie pozytywnie wpływać na obniżenie wagi.

Okazjonalne spożywanie w celu obniżenia ciśnienia

W przypadku tego produktu będziemy mogli liczyć na pewne korzyści, które związane są z osobami z cukrzycą typu drugiego. Badacze, którzy sprawdzali działanie oleju, skupili się na badaniach klinicznych mających na celu sprawdzić działanie czarnuszki w postaci nie tylko samego oleju, ale też nasion czy herbaty. Badanie wykazało, że osoby, które wzięły w nim udział, miały obniżony poziom cukru we krwi, co obejmuje kolejne korzyści z oleju z czarnuszki.

Jest to jeden z wielu pozytywnych wpływów tego produktu na zdrowie człowieka, jednakże już sam fakt, że jest on w stanie obniżać poziom cukru we krwi, czyni go atrakcyjnym suplementem diety dla niemalże każdego. Jest tak z uwagi na fakt, że w obecnym świecie cukier możemy spotkać praktycznie w dowolnym produkcie spożywczym. Dlatego tak ważne będzie zadbanie o to, aby w skuteczny sposób obniżać jego poziom we krwi. Pomocne będą w tym zakresie korzyści z oleju z czarnuszki.

Uzupełnienie diety dla lepszego zdrowia serca

Przeglądając główne korzyści płynące ze spożywania wspomnianego oleju, nie możemy również pominąć jego potencjalnie pozytywnego wpływu na zdrowie serca. To w końcu szczególnie ważny organ w naszych ciałach, dlatego zadbanie o niego za pomocą jedynie regularnego spożywania suplementu diety wydaje się jak najbardziej atrakcyjnym rozwiązaniem.

Osoby, które będą chciały liczyć na prozdrowotne korzyści poprzez olej z czarnuszki, mogą spodziewać się przede wszystkim pomocy w zakresie wysokiego cholesterolu oraz wysokiej liczby trójglicerydów. Do tego dochodzą również inne badania, według których osoby spożywające ten suplement diety mogą również liczyć na obniżone ciśnienie krwi. Jak dobrze wiemy, zarówno wysoki poziom cholesterolu we krwi, jak i jej wysokie ciśnienie, stanowią główne przyczyny wystąpienia problemów z sercem. Dlatego kontrola w tym zakresie jest optymalnym rozwiązaniem, jeśli chcemy dodatkowo zadbać o swoje zdrowie, stawiając na korzyści z oleju z czarnuszki.

Doustnie lub jako zastosowanie miejscowe na problemy ze stawami

W związku z tym przeprowadzono stosunkowo niewielkie badanie, jeszcze w 2016 roku, które wykazało, że olej z czarnuszki jest w stanie wspierać osoby mające problem z reumatoidalnym zapaleniem stawów. We wspomnianym badaniu udział wzięły 43 kobiety, które wykazywały lekkie lub średnie objawy zapalenia. Między grupą placebo a grupą, która przyjmowała opisywany przez nas produkt, wykazano następujące różnice i korzyści z oleju z czarnuszki:

  • Zmniejszone objawy w związku z zapaleniem stawów.
  • Niższe poziomy markerów zapalnych.
  • Obniżona liczba w zakresie opuchniętych stawów.

Regularne spożycie w celu zniwelowania objawów alergii oraz zapalenia nosa

Dla wielu osób zmagających się z negatywnym wpływem alergii na ich życie dobrze będzie rozważyć skorzystanie z tego produktu. Nie brakuje bowiem badań, które wykazały, że korzyści z oleju z czarnuszki wykazują potencjał w redukcji objawów alergii oraz działa pozytywnie na zapalenie nosa. Poniżej przedstawiamy informacje na temat tych dwóch aspektów na bazie badań z 2011 roku oraz 2018 roku.

Wpływ na alergieWpływ na zapalenie zatok
Mniej zatkany oraz swędzący nos,
mniejszy katar,
rzadsze kichanie
Działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne,
antyhistaminowe, przeciwbólowe oraz
przeciwdrobnoustrojowe,
pozytywny wpływ na układ odpornościowy

Baza dań zwiększająca skuteczność leczenia tarczycy Hashimoto

Jeśli chodzi o kolejne korzyści z oleju z czarnuszki, nie brakuje osób, które decydują się na to, aby olej z czarnuszki był regularną częścią ich diety. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że możemy w związku z tym liczyć na dodatkowe korzyści pod kątem zdrowotnym. Tworzone w ten sposób dania mogą być szczególnie dobrym pomysłem dla osób zmagających się z problemem tarczycy Hashimoto. Znaleźć można bowiem informacje na temat badania, wedle którego olej pozytywnie wpływa na niwelowanie objawów tej choroby. Wspomniane badanie zostało oparte na czarnuszce występującej w formie sproszkowanej, ale też związane z tym benefity można uzyskać poprzez olej z czarnuszki.

Korzyści z oleju z czarnuszki — podsumowanie

W ogólnym rozrachunku olej z czarnuszki jest w stanie zapewniać nam różnorodne benefity pod kątem zdrowotnym. Będziemy mogli sobie w tym zakresie pozwolić na złagodzenie problemów związanych z zapaleniem stawów, alergiami czy zbyt wysokim ciśnieniem krwi. Jednocześnie produkt może dodatkowo zostać wykorzystany w celu zmniejszenia problemów przy tarczycy Hashimoto lub poprawienia zdrowia serca.

Co ciekawe, olej z czarnuszki jest także dobrą bazą tworzenia diet z uwagi na fakt, że jest w stanie pomagać przy walce z nadwagą. Wszystko to wiąże się ze stosowaniem omawianego produktu nie tylko w formie doustnej czy jako dodatek do diety lub baza dań. Możemy bowiem dodatkowo pozwolić sobie na zastosowanie miejscowe oleju w zależności od konkretnej sytuacji oraz tego, jakie korzyści z oleju z czarnuszki chcemy w ten sposób osiągnąć.

Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek nowego schematu suplementacji, skonsultuj się z lekarzem lub innym wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia. Treść tej witryny nie jest ani nie powinna być interpretowana jako porada medyczna.

Źródła

  • Effects of Nigella sativa oil with a low-calorie diet on cardiometabolic risk factors in obese women: a randomized controlled clinical trial (Link)
  • Review on Clinical Trials of Black Seed (Nigella sativa ) and Its Active Constituent, Thymoquinone (Link)
  • Nigella sativa L. (Black Cumin): A Promising Natural Remedy for Wide Range of Illnesses (Link)
  • Immunomodulatory Effect of Nigella sativa Oil on T Lymphocytes in Patients with Rheumatoid Arthritis (Link)
  • Natural therapeutic approach of Nigella sativa (Black seed) fixed oil in management of Sinusitis (Link)
  • The effects of Nigella sativa on thyroid function, serum Vascular Endothelial Growth Factor (VEGF) – 1, Nesfatin-1 and anthropometric features in patients with Hashimoto’s thyroiditis: a randomized controlled trial (Link)
Share